خطر تعلیق گوش شکسته ها/ مدیر ورزشی: بی تدبیری کردیمموضوع «علیرضا کریمی» آزادکار وزن 86 کیلوگرم ایران چهارم آذر ماه در جریان رقابت های کشتی آزاد زیر 23 سال قهرمانی جهان رخ داد. این مسابقات در شهر بیدگوشچ لهستان برگزار شد. او در کشتی نخست مقابل «علی خان جبرئیلوف» قرار گرفت و تا ثانیه های پایانی 3 بر صفر جلو بود. آنگونه که تصاویر تلویزیونی نشان می دهد در یک دقیقه مانده به پایان مبارزه، مربی وی با فریاد از او می خواهد ببازد. او در نهایت 11 بر 3 کشتی را واگذار می کند. ظاهرا در سوی دیگر جدول این وزن، نماینده رژیم صهیونیستی حریف آمریکایی خود را می برد و در دور دوم باید با علیرضا روبرو شود. همین مسئله سبب می شود تا او در مبارزه نخست در ثانیه های پایانی مقابل حریف روس خود بازنده شود.
انتشار این تصاویر، اتحادیه جهانی کشتی و کمیته بین المللی المپیک را حساس می کند و تحقیقاتی در این زمینه آغاز می شود. هنوز نتایج تحقیقات مشخص نشده است. اما «رسول خادم» رئیس فدراسیون کشتی در حاشیه مجمع انتخاباتی این فدراسیون از احتمال تعلیق سخن گفت.
«سعید فائقی» که از مدیران با سابقه ورزشی ایران است روز سه شنبه در گفت و گویی با خبرنگار ایرنا گفت: دولت علی رغم دوراندیشی که در خصوص موضوع رفع تحریم ها به خرج داد، اما وزارت ورزش و جوانان در خصوص موضوع این آزادکار تیم ملی بی تدبیری کرد.
او توضیح داد که «در این گونه مسایل دولت نباید پیش قدم شود و به موضوع دامن بزند».
معاون اسبق سازمان تربیت بدنی که اکنون بخشی از وزارت ورزش و جوانان است، گفت: البته حضور رسول خادم در هیات رئیسه اتحادیه جهانی کشتی می تواند به نفع ما باشد. کشورمان دارای قوانین داخلی است و این موضوع در اساسنامه کمیته بین المللی المپیک و اتحادیه جهانی کشتی مورد احترام است و باید از این زاویه برای دفاع از ورزش ایران و جلوگیری از تعلیق کشتی ایران، تلاش کنیم.
فائقی گفت: باید در دفاعیات خود این موضوع را برجسته کنیم که کشتی گیر به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران به قوانین داخلی کشور احترام گذاشته و تصمیمی در راستای توجه به قوانین داخلی کشورش گرفته است.
وی با اشاره به تاثیر کمک وزارت امور خارجه در این گونه پرونده ها گفت: کمیته بین المللی المپیک اصلی به نام «سولیداریتی» به معنانی همبستگی و احترام به عقاید مشترک کشورها دارد. مسئولان ورزش کشور باید توجه به این اصل را در موضوع علیرضا کریمی تشدید کنند و تاکید داشته باشند که آزادکار کشورمان با احترام به قوانین داخلی و عقاید کشورمان، مقابل حریفی از رژیم صهیونیستی روبرو نشد.
فائقی در پاسخ به این سئوال که کمیته بین المللی المپیک بعد از موضوع علیرضا کریمی حساس شده و موارد سال های گذشته را مورد بررسی قرار داده است، گفت: این موضوع به این معنی است که کمیته بین المللی المپیک در دیگ را برداشته است و ما بایستی در زمینه بسیار با دقت گام برداریم.
معاون اسبق سازمان تربیت بدنی ادامه داد: برای جلوگیری از تعلیق کشتی و اعمال محرومیت ها برای ورزش ایران فقط باید از نقاط قوت اصل سولیدرایتی کمیته بین المللی المپیک کمک گرفت و تاکید کنیم که کشتی گیران کشورمان اعتقاداتی دارند که این اعتقادات شخصی است که در راستای حقوق شهروندی و حقوق بشر است و باید به آن احترام بگذاریم.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**1067**
خبرنگار: رضا رمضانی انتشاردهنده:علی خورسندیانتهای پیام /*