سفر رییس کمیته بین المللی المپیک به کره شمالیبه گزارش روز سه شنبه ایرنا ‘باخ’ قصد دارد پس از اتمام رقابت های المپیک زمستانی پیونگ چانگ در کره جنوبی، راهی کره شمالی شود.
اعلام سفر باخ به کره شمالی نشان می دهد که رقابت های المپیک زمستانی به صحنه کاهش تنش ها در شبه جزیره کره تبدیل شده است.
کمیته بین المللی المپیک تصریح کرده است سفر پس از پایان رقابت ها در 25 فوریه انجام می شود اما در باره زمان دقیق آن اعلام نظر نکرده است.
گلوبال تایمز می نویسد رقابت های المپیک می تواند راه بهبود روابط دو کره را هموارتر کند اما موضوع اصلی این است که کره جنوبی و آمریکا در صورت برگزاری رزمایش مشترک، ممکن است وضعیت را تغییر دهند.
روزنامه چینی تصریح کرده است با بهبود روابط دو کره ممکن است شرایط به نفع کره شمالی تغییر کند و بتدریج مخالفت ها با برگزاری این رزمایش بیشتر شود.
دو کره قبل از بازی های مذکور، برای اولین بار در دو سال گذشته، با یکدیگر گفت و گو کردند، در همین حال چین و دیگر بازیگران منطقه ابراز امیدواری کرده اند گفت و گوهای سیاسی آنها نیز بتدریج شروع شود.
از سوی دیگر کره شمالی از ‘مون جایه این’ رییس جمهور کره جنوبی برای سفر به پیونگ یانگ دعوت کرده و هیاتی از این کشور نیز با رییس جمهور کره در حاشیه المپیک زمستانی کره جنوبی گفت و گو کرده است.
سفر ‘توماس باخ’ رییس کمیته بین المللی المپیک به کره شمالی با توجه به شرایط موجود در شبه جزیره کره می تواند راه توسعه مناسبات دو کره را هموارتر کند.
آساق**231**1904**انتهای پیام /*