سیطره روس‌ها بر کشتی جهانبه گزارش ایرنا، بعد از فروپاشی شوروی سابق و تقسیم این کشور به جمهوری های مختلف، هر چند در اوایل دهه 90 میلادی ورزش روسیه و به خصوص کشتی نتوانست افتخارات گذشته را تکرار کند اما تزارها با پشت سر گذاشتن مشکلات سیاسی، آرام آرام خود را در ورزش جهان و به خصوص کشتی مطرح کردند.
قدرت روس ها تا جایی پیش رفته است که اکنون تامین کننده کشتی گیران بسیاری از کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی سابق، کشورهای اروپایی و عربی است و به نوعی ورزش کشتی هم اکنون تحت سیطره کامل آنها قرار دارد.
این در حالیست که «میخاییل مامیاشویلی» هم اکنون نایب رییس اتحادیه جهانی کشتی است و نفوذ او بر «نناد لالوویچ» رییس صربستانی اتحادیه جهانی باعث شده تا بسیاری از تصمیمات اتحادیه متاثر از شخص قدرتمند کشتی روسیه باشد.
پیکارهای کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی سال 2018 آسیا در اسفند ماه سال گذشته در بیشکک قرقیزستان برگزار شد که تیم کشتی آزاد ایران نایب قهرمان و تیم ملی فرنگی در رده پنجم قرار گرفت.
در این پیکارها حضور کشتی گیرانی از جمهوری های مختلف روسیه همچون داغستان و یا کشور گرجستان به خصوص در تیم های ازبکستان و قزاقستان مشهود بود.
«ماگومد ابراگیم اف» دارنده مدال برنز المپیک در وزن 97 کیلوگرم، «رشید قربان اف» دارنده مدال برنز جهان در وزن 79 کیلوگرم، «جبرئیل شاپیف» در وزن 86 کیلوگرم سه کشتی گیر داغستانی الاصل ازبکستان هستند.
«دیوید مودزمانشویلی» گرجستانی نایب قهرمان المپیک و نفر سوم جهان در وزن 125 کیلوگرم نیز دیگر کشتی‌گیر دوتابیعتی ازبکستانی هاست.
«گئورگی ساکانالیدزه» کشتی گیر عنوان دار گرجستانی در وزن 125کیلوگرم در ترکیب قطر و «آدام باتیروف» کشتی گیر روسی الاصل در وزن 74 کیلوگرم و دارنده مدال طلای اروپا در ترکیب بحرین و «مسلم اولویف» و «ماگمود موسی یف» کشتی گیران روسی الاصل در وزن های 74 و 97 کیلوگرم در ترکیب قرقیزستان به میدان می روند.
«نورسلیم سانایف» قهرمان وزن 61 کیلوگرم کشتی آزاد آسیا از قزاقستان نیز یکی دیگر از کشتی گیران روسی الاصل حاضر در این رقابت ها بود.
از سوی دیگر با حضور «حاجی مراد گاتسالوف» یکی از نوابغ کشتی آزاد جهان از کشور روسیه به عنوان سرمربی تیم قزاقستان، احتمال دارد چند چهره روس نیز در ترکیب این کشور در بازی های آسیایی به میدان بروند.
و البته سایر کشورهای تازه استقلال یافته شوروی همچون تاجیکستان و ترکمنستان نیز در این سال ها از غافله عقب نمانده اند و با به خدمت گرفتن کشی گیران روسی سعی در کسب مدال در بازی های آسیایی خواهند داشت.
به طور حتم بازی های آسیایی با حضور این چهره های نامدار و همچنین کشتی گیران سبک وزن از کشورهای ژاپن، کره جنوبی و کره شمالی که همگی از بهترین های جهان هستند، سطح فنی مسابقات را افزایش خواهد داد و ملی پوشان کشتی آزاد و فرنگی کاری به مراتب سخت و دشوار برای مدال آوری خواهند داشت.
البته حضور کشتی گیران دو تابعیتی تنها مختص به قاره آسیا نبود و این پدیده در رقابت های قهرمانی اروپا که اواسط اردیبهشت ماه امسال در شهر کاسپیسک جمهوری داغستان روسیه برگزار شد نیز کاملا مشهود و ملموس بود به طوری که حدود 25 کشتی گیر کشورهایی همچون روسیه، اوکراین، کوبا و گرجستان در ترکیب تیم هایی همچون جمهوری آذربایجان، ایتالیا، اسپانیا، لهستان، اسلواکی، فرانسه، رژیم اشغالگر قدس، مقدونیه، مولداوی و سوئد حضور داشتند.
یکی از مشکلاتی که کشتی ایران در سال گذشته گریبانگیر آن بود، بحث حضور کشتی گیران روسی الاصل در تیم رژیم اشغالگر قدس بود. این رژیم در سال های اخیر با به خدمت گرفتن کشتی گیران روسی در پیکارهای جهانی، مشکلاتی را برای ورزش ایران به وجود آورده است.
ورزشکاران کشورمان طی سه دهه گذشته در راه دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی و مردم مظلوم فلسطین هیچگاه با ورزشکاران این رژیم روبرو نشده اند که آخرین آن در پیکارهای کشتی آزاد امیدهای جهان در لهستان و در جریان کشتی علیرضا کریمی آزادکار وزن 86 کیلوگرم رخ داد.
در رقابت های کشتی بازی های آسیایی 2018 جاکارتا که طی روزهای 28 تا 31 مرداد برگزار می شود در کشتی آزاد، کشتی گیران وزن های 57، 65، 74، 86، 97، 125 کیلوگرم و در کشتی فرنگی کشتی گیران وزن های 60، 67، 77، 87، 97، 130 کیلوگرم حضور خواهند داشت و شش وزن نیز به کشتی زنان اختصاص داده شده است.
این در حالی است که در بازی های آسیایی 2014 در اینچئون کره جنوبی، کشتی گیران در 8 وزن به میدان رفتند که حاصل آن 2مدال طلا و 5 مدال برنز در کشتی فرنگی و 4 مدال طلا و یک نقره در کشتی آزاد برای کاروان ایران بود.
ورزشی**1067*1724*1597انتهای پیام /*