ملی پوشان ایران در مسابقات جهت یابی دو مدال برنز کسب کردندبه گزارش خبرنگار ایرنا، «صفیه سادات موسویان» در سومین روز این مسابقات در رقابت های هفت هزار و 500 متر توانست به مدال برنز دست یابد .
پرویز خانجانی، عضو دیگر تیم ملی کشورمان نیز در سومین روز این مسابقات در رقابت های 12 کیلومتری مردان مدا ل برنز را از آن خود کرد .
محمود منفرد سرمربی تیم ملی ایران ، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در باکو ، گفت : سطح این مسابقات با توجه به حضور تیم های ملی برخی کشورهای اروپایی بسیار بالا بود .
وی افزود: تیم های ملی کشورهای اسکاندیناوی ، خیلی حرفه ای بودند ، با این وجود تیم ملی کشورمان که تعدادی از اعضای آنها و بخصوص زنان برای نخستین بار در چنین مسابقه ای حضور داشتند و توانستند در مسابقات تیمی مقام پنجم را به خود اختصاص دهند .
مسابقات بین المللی جهت یابی « جام حیدر علی اف » عصر جمعه گذشته با حضور تیم های ملی 17 کشور از جمله تیم های ملی مردان و زنان جمهوری اسلامی ایران در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان آغاز شد .
در این مسابقات بین المللی نزدیک به 100 ورزشکار، از قاره های اروپا ، آسیا و آفریقا و نیز تیم ملی 15 نفری ایران شامل هفت ورزشکار زن و هشت ورزشکار مرد به سرپرستی « قدرت الله عظیمیان» رییس انجمن جهت یابی ایران در سه مدل سرعت شهری ، متوسط و بلند به رقابت پرداختند .
محمود منفرد (مربی تیم مردان)، فریبا پوربراتی (مربی تیم زنان) و صفیه سادات موسویان (سرپرست تیم زنان) نیز ملی پوشان ایران را در این رقابت ها همراهی کردند.
در نخستین روز این مسابقات سه روزه تیم های حاضر در مدل سرعت شهری به مسافت حدود سه کیلومتر در پارک ملی باکو به رقابت پرداختند .
دومین و سومین روز این مسابقات در مدل های متوسط و بلند در منطقه جنگلی و گردشگری «نابران» جمهوری آذربایجان واقع در 170 کیلومتری شمال –شرق باکو در نزدیکی ساحل دریای خزر برگزار شد و در آن ورزشکاران حاضر به ترتیب مسافت 8 و 11 کیلومتر را طی کردند .
در این مسابقات بین المللی سه تیم جمهوری آذربایجان به ترتیب مقام اول ، دوم و سوم و تیم ملی روسیه مقام چهارم را به خود اختصاص دادند .
رشته ورزشی جهت یابی، پیدا کردن راه معین با بهره گیری از نقشه و قطب نما و دارای مقررات و اصولی است که آموزش آن پیش از این برای افراد نظامی بود، اما امروزه با بنیان گذاری فدراسیون بین المللی جهت یابی و گسترش آن به همه اشخاص، این ورزش به یک رشته پایه تبدیل شده است.
ورزش جهت یابی به خاطر توانایی های بالای ذهنی و بدنی که برای اشخاص به وجود می آورد، در خلال چند سال گذشته مورد توجه کشورهای مختلف قرار گرفته است.
خاورم ** 337*1579انتهای پیام /*