ورزشکار مرودشتی مدال برنز کشتی آلیش بانوان داخل سالن آسیا را کسب کردفریبرز منوچهری جمعه در گفت وگو با ایرنا افزود : مریم احمدی در وزن منهای 75 کیلوگرم پس از استراحت در دور اول به مرحله نیمه نهایی صعود کرد اما در این مرحله برابر نصیبه سورکیووا از ترکمنستان شکست خورد و از رسیدن به فینال باز ماند و به مدال برنز بسنده کرد .
وی گفت: مریم احمدی کشتی گیر شایسته استان فارس مدال نقره جهان در سال 2016 قرقیزستان در وزن 75 کیلو گرم را نیز در کارنامه دارد.
کاروان ورزشکاران ایران که به نام شهید مدافع حرم «محسن حججی» نامگذاری شده با 214 ورزشکار (115مرد و 66 زن) و در 20 رشته به این رقابت ها که در عشق آباد ترکمنستان در حال بر گزاری است ، اعزام شده است.
آلیش که به آن کشتی با شال هم می گویند از ورزش های سنتی است که در کشورهایی از جمله قرقیزستان، ازبکستان، ایران، لیتوانی و قزاقستان برگزار می شود و در ایران نیز در مناطقی از جمله استان های خراسان، گلستان و مازندران پیشینه ای تاریخی دارد.
فعالیت های بین المللی این ورزش از سال 1990 آغاز شد و در سال 1995 نخستین دوره مسابقات بین المللی آلیش در کشور قرقیزستان در 2بخش آقایان و بانوان برگزار شد.
هم اینک 39 کشور جهان دارای فدراسیون و انجمن رسمی در این رشته هستند و 58 کشور جهان هم به صورت غیر رسمی در این رشته ورزشی فعالیت دارند.
7368 / 2027
خبرنگار: حمیدرضا خلیقی ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفیانتهای پیام /*