ژاپن خرید نفت از آمریکا را افزایش می دهد

خبرگزاری رویترز از توکیو گزارش داد که پالایشگاه های ژاپنی، در پی افزایش تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران، خرید نفت از آمریکا را افزایش می دهند.

منابع وزارت نفت ژاپن اعلام کردند که پالایشگاه های این کشور به دلیل ارزان بودن نفت آمریکا و تشدید تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران، در حال بررسی شرایط برای افزایش خرید نفت خام سنگین آمریکا برای جایگزین کردن آن با نفت خام سنگین ایران هستند.
بنیاد تامپسون انگلیس و مرکز آمار کشتیرانی ژاپن ‘ایکون’ اعلام کردند که این دسته از شرکت های نفتی و پالایشگاهی ژاپن همچون ‘جِی ایکس تی جی’ که بزرگترین آنها نیز هستند، می کوشند با خرید 4 میلیون بشکه نفت خام آمریکا از ماه ژوئن تا سپتامبر (خرداد تا مرداد)، از خرید نفتی خود از ایران صرف نظر کنند.
وزارت دارایی ژاپن نیز اعلام کرده است این شرکت ها همچنین قصد دارند با خرید 2،4 میلیون بشکه نفت خام سنگین آمریکا به ارزش 153 میلیون دلار، از ماه مه (اردیبهشت) گذشته حتی بر خریدهای قبلی خود از آمریکا نیز بیافزایند.
براساس این گزارش، اگرچه واردات نفت ژاپن از آمریکا با 3،2 میلیون بشکه در روز در سال 2017 چندان قابل توجه نیست، اما با تصمیم جدید شرکت های نفتی و پالایشگاه های این کشور، این رقم به تدریج بیشتر و بیشتر هم خواهد شد.
یک سخنگوی شرکت جی ایکس تی جی ژاپن اعلام کرد که این شرکت امروزه ترجیح می دهد از نفت ‘گرین کانیون جنوبی’ و ‘مارس’ آمریکا به عنوان جایگزین نفت ایران استفاده کند و حتی برای تسریع در این اقدام، تاکنون دو میلیون بشکه نیز از نفت خام وست تگزارس اینترمدیت آن کشور برای تحویل در ماه سپتامبر (مرداد) خرید کرده است.
نماینده شرکت ‘کُوزمُو انرجی’ ژاپن نیز گفته است که این شرکت قصد دارد حتی به 2 میلیون بشکه ای که قرار بود از آوریل تا ژوئیه (فرودین تا تیر) از آمریکا وارد کند، نیز مقداری بیافزاید و حتی واردات از ایران را تا سپتامبر متوقف کند.
رئیس جمهوری آمریکا در 8 ماه مه (۱۸ اردیبهشت)‌ خروج کشورش از برجام را اعلام عمومی کرد و همچنین دستور داد تحریم های اقتصادی علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه بار دیگر به مورد اجرا گذاشته شود.
این تحریم‌ها که بیشتر برای محدود کردن فروش نفت ایران وضع شده، وزیر خزانه‌داری آمریکا را ملزم می‌کند که تحریم‌ها علیه آن دسته از بانک‌های خارجی را که با بانک مرکزی یا هر یک از مؤسسات مالی تحریم‌شده‌ی ایران معامله انجام می‌دهند، اعلام کند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده است در صورتی که کشورهای میزبان بانک‌های خارجی در کمتر از بازه ۱۸۰ روزه خرید نفت خام از ایران را به میزان قابل توجه کاهش دهند، بانک‌های این کشورها از تحریم‌ها مستثنی می‌شوند.
آمریکا حتی طی هفته گذشته از کشورهای آسیایی چین، هند، ژاپن و کره جنوبی به عنوان واردکنندگان اصلی نفت ایران هشدار داد تا واردات نفتی خود از ایران را تا ماه نوامبر (آبان) به صفر برسانند.
یوشید سوگا سخنگوی دولت ژاپن نیز روز چهارشنبه از گفت‌وگو با آمریکا در مورد تحریم‌های نفتی ایران خبر داده بود.