کارشناسان از دلایل بروز ناهنجاری‌ در ورزشگاه‌ها می‌گویندبه گزارش ایرنا، شاید وقتی سخن از یک روز تلخ و بی اخلاقی در ورزشگاه به زبان می آید، لیگ هفتم و بازی پرسپولیس و سپاهان در اذهان زنده می شود و همه توجه ها به سمت سرباز احمدی می رود.
سربازی که در 20 روز آخر خدمت سربازی خود برای حفظ امنیت دیدار سپاهان و پرسپولیس به عنوان نیروی حفظ امنیت ورزشگاه نقش جهان اصفهان رفت. او آخرین تصاویری که به خاطر می آورد مستطیل سبز این ورزشگاه در آن بازی است. پرسپولیس گل زد و برخی تماشاگرنماها با پرتاب ترقه به یکباره زندگی یک انسان را برای همیشه سیاه کردند.
شاید بعد از این اتفاق روزهای بسیار کمی فوتبال ایران در آرامش کار را دنبال کرد و خیلی سریع از یک درگیری و یک بی اخلاقی تازه در این ورزش پر طرفدار اخباری منتشر شد. در 2 سال اخیر رفتار هایی که در شان یک محیط ورزشی نیست در فوتبال ایران رقم خورد. یک روز خبر از کتک خوردن داور به گوش می رسد، روز دیگر از درگیری شدید هواداران دو تیم هم استانی و در آخر هم نابینا شدن یک هوادار عاشق فوتبال در خرمشهر.
قطعا بروز چنین ناهنجاری هایی در فوتبال و حتی ورزش کشور دلایل زیادی دارد و برای تحلیل بروز این رفتارها به سراغ کارشناسان رفتیم تا نظرات آنان را در این خصوص جویا شویم.

** تحمل هواداران فوتبال باید افزایش یابد
پرفسور «حسین باهر» بنیانگذار مکتب رفتار شناسی و مشاور در امور رفتاری به خبرنگار ایرنا می گوید: نکته ای می خواهم در ابتدا بیان کنم را از دید یک استاد دانشگاه نمی گویم بلکه به عنوان یک پیشکسوت ورزش بیان خواهم کرد. شاید امروز بزرگترین مشکل فوتبال ایران نداشتن متولی است که از جنس آن باشد و قطعا با حضور مدیران شایسته بسیاری از مشکلات کاهش پیدا خواهد کرد.
وی افزود: اصلی ترین دلیل بروز این ناهنجاری ها نداشتن سخت افزار لازم است و دلیل آن مقطعی بودن مدیریت در کل ورزش است. هر کسی در ورزش مسئولیت می گیرد به دنبال حفظ جایگاه خود است و قدمی برای ایجاد سخت افزار بر نمی دارد.
استاد دانشگاه شهید بهشتی، گفت: اگر بخواهیم بروز رفتارهای خشن از سوی هواداران را بررسی کنیم، باید بگویم کاسه صبر برخی جوانان لبریز شده و به عنوان یک استاد دانشگاه با این مشکل در دانشگاه هم رو به رو هستم. باید به فرهنگ سازی درست در ورزش اقدام شود تا صبر جوانان افزایش یابد.
استاد دانشگاه و عضو فرهنگستان علوم پزشکی (سلامت اجتماعی)، اظهار داشت: یکی دیگر از دلایل خشمگین شدن هواداران مشکلات زیادی است که آنها برای ورود به ورزشگاه و پس از آن تحمل می کنند. باید فضای آرامش بخشی در ورزشگاه ها ایجاد شود تا شاهد تغییر رفتار علاقه مندان به ورزش باشیم.

** حضور خانواده ها در ورزشگاه ها راهکار جلوگیری از ناهنجاری در ورزش
«علی رغبتی» مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی وزارت ورزش و جوانان و استاد دانشگاه نیز در گفت و گو با ایرنا در خصوص ناهنجاری ها در ورزش گفت: آستانه تحریک به دلایل مختلف در ورزش پایین آمده و متاسفانه افرادی که خطاهای بزرگی از آنان سر می زند، در زمان انجام آن اصلا متوجه آن نیستند.
وی ادامه داد: یکی از راهکارهای حل این مشکل در محیط های ورزشی حضور خانواده ها در ورزشگاه ها است و اگر شما به گذشته برگردید، شاید حدود 25 سال قبل کسی فکر نمی کرد بتواند یک روز با آرامش در کنار خانواده خود در سینما فیلم تماشا کند اما امروز پس از تداوم حضور خانواده ها سینما تبدیل به یک محیط کاملا خانوادگی شده است.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی وزارت ورزش و جوانان، گفت: اطمینان داشته باشید این فرهنگ سازی در ورزش خیلی سریع جواب می دهد و ما این تجربه موفق را در والیبال و بسکتبال داشته ایم.
وی تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که باعث بروز این ناهجاری ها می شود، نداشتن سخت افزار است. باید بپذیریم ما شروط لازم برای برگزاری مسابقات را نداریم و باید هرچه سریعتر استانداردهای لازم مهیا شود. تسهیل در خروج هواداران از ورزشگاه ها، آماده سازی و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در راه های منتهی به ورزشگاه ها، رفتار مناسب از سوی مسئولان برگزارکننده با هواداران اهمیت بسیار زیادی در کنترل ناهنجاری ها دارد.
استاد تربیت بدنی دانشگاه در رابطه با نقش لیدرها در کنترل جو ورزشگاه ها، اظهار داشت: جالب است بدانید در فوتبال ایران چیزی به معنای درست لیدر وجود ندارد و ما معنای این کلمه را مخالف تمامی کشور ها تعریف کرده ایم.

** ورزشگاه ها با حضور خانواده ها شخصیت پیدا می کند
بیژن ذوالفقارنسب مشاور وزیر ورزش و جوانان در امور فوتبال نیز در خصوص بروز ناهنجاری ها در برخی رشته های ورزشی گفت: بررسی این سوژه از سوی ایرنا اهمیت بسیار فراوانی دارد. فوتبال اروپا برای حل آن سالیان زیادی است که تحقیقات جدی انجام می دهد. ای کاش در فوتبال ایران هم کمی به این موضوع با اهمیت بیشتر توجه می شد تا شاهد کاهش ناهنجاری ها باشیم.
وی ادامه داد: در فوتبال دنیا با کمک روانشناسان، تغییر ساختار ورزشگاه، استفاده از نیروی انتظامی تعلیم دیده و احترام به هواداران این مشکل را برطرف کرده اند و ما هم باید از آنها الگو برداری کنیم.
مشاور وزیر ورزش و جوانان در امور فوتبال، گفت: برگزاری مسابقات در فوتبال ایران در تمامی جهات به روش سنتی خودمان پیش می رود و امیدوارم هرچه سریعتر فکری برای تغییر ساختار ورزشگاهها و فرهنگ سازی صورت گیرد.
وی تصریح کرد: بهترین راه حل برای حل این مشکل حضور خانواده ها در ورزشگاه ها است و اطمینان داشته باشید با این کار ورزشگاه های ما شخصیت پیدا کرده و افراد به آنجا مانند منازل خود نگاه می کنند.
مربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران در خصوص نقش لیدرها در کنترل جو ورزشگاه ها، گفت: لیدر معنای نامانوسی در فوتبال ایران دارد و فردی که از نظر اقتصادی و رفتاری خودش نیازمند کمک است، نمی تواند به رشد این رشته ورزشی کمک کند.
وی تاکید کرد: در فوتبال دنیا متشخص ترین هواداران به صورت خودجوش عضو کانون هواداران می شوند و از آنها برای کنترل سایر هواداران بهره می گیرند و جالب است بدانید این افراد حتی به رشد فرهنگی سایر هواداران نیز کمک می کنند.
ذوالفقارنسب، گفت: متاسفم که کار فوتبال ما به جایی رسیده که هواداران آن حاضر هستند به خاطر یک بازی چشم همشهری خود را کور کنند و این نهایت بی اخلاقی است. امیدوارم رسانه ها دست به دست هم دهند تا با فرهنگ سازی به این ناهجاری ها پایان دهند.

** در برگزاری مسابقات بیمار هستیم
«غلامرضا رفیعی» وکیل بین المللی نیز، در خصوص بروز ناهنجاری در ورزش گفت: افزایش ناهنجاری ها در فوتبال ایران دلایل زیادی دارد که در راس این اشتباهات مسئولان برگزار کننده مسابقات قرار دارند.
وی ادامه داد: استفاده نکردن از تکنولوژی روز دنیا چون فیلم برداری دقیق، شماره گذاری صندلی و سایر مسایل در بروز این ناهنجاری ها تاثیرگذار است. در حال حاضر راحت ترین تصمیمی که مسئولان می توانند بگیرند جریمه مالی و حتی کسر امتیاز از باشگاه خاطی است اما این راه حل واقعی برای برخورد با این اتفاقات نیست.
وکیل بین المللی فوتبال گفت: برای اینکه بتوانیم برای همیشه از بروز ناهنجاری در محیط های ورزشی جلوگیری کنیم باید دست در دست هم دهیم و در ابتدا به دنبال افزایش امکانات باشیم. به جای فرافکنی یا انداختن تقصیر به گردن دیگران بهتر است امکانات را افزایش دهیم و این را بدانیم که در برگزاری مسابقات دچار آشفتگی جدی هستیم.
وی تصریح کرد: در کنار این راه حل باید به دنبال فرهنگ سازی هم باشیم. این مساله قوی ترین نقش را جلوگیری از این حواشی دارد. متاسفانه در ایران کوچکترین امکاناتی برای برگزاری یک مسابقه فوتبال وجود ندارد و هرچه سریعتر باید تدبیری اندیشیده شود.
رفیعی خاطرنشان کرد: نکته بسیار جالب این است که یک بار هم از بروز این ناهنجاری ها درس نگرفتیم و تنها پس از بروز اینگونه اتفاقات در ابتدا کمی احساسی می شویم و سپس برای همیشه این اتفاق را به فراموشی می سپاریم. در پایان معتقدم مدیریت چندگانه در ورزش باعث بروز اتفاقات ناخوشاید شده و ما در برگزاری مسابقات به شدت بیمار هستیم.

** در ورزشگاه مانند یک زندانی با هواداران برخورد می شود
«عبدالرحمان شاه حسینی» رییس اسبق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال هم معتقد است: مشکل مدیریتی در فوتبال ایران به شدت احساس می شود و به غیر از مسایل فرهنگی در تمامی زمینه ها با مشکل جدی روبه رو هستیم. برای حل مشکل مدیریتی مسئولان باید به دنبال افراد کار بلد و ورزشی بروند و از آنها در مسئولیت های مهم مدیریتی بهره ببرند.
وی افزود: فوتبال ایران به هیچ عنوان حرفه ای نیست و ما در ایران تنها سعی می کنیم حرفه ای باشیم. باشگاه ها و مسئولان فدراسیون در سال میلیارد ها تومان برای مسایل فنی و گرفتن نتیجه هزینه می کنند اما یک ریال در این ورزش برای بهبود شرایط فرهنگی هزینه نمی شود.
رییس اسبق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، گفت: در فوتبال ایران به هواداران ظلم می شود زیرا ما از هوادارانی که به سختی پول ورود به ورزشگاه را تهیه می کنند استقبال خوبی نمی کنند و در ورزشگاه مانند یک زندانی با آنها برخورد می کنیم. تمامی عواملی که به آن اشاره کردم، دست به دست هم می دهد تا فشار زیادی به هواداران وارد کند و باعث تحریک آنها شود.
وی تصریح کرد: مسئولان اگر می خواهند شرایط را بهبود بخشند باید در ابتدا صندلی های ورزشگاه ها را شماره گذاری و سپس به فکر بهبود امکانات و رفتار برگزارکنندگان مسابقات باشند.
شاه حسینی در خصوص تاثیر حضور خانواده ها در ورزشگاه نیز اظهار داشت: قطعا این مساله تاثیری مثبت خواهد گذاشت و حاضرین در ورزشگاه ها برای حفظ حرمت خانواده های خود هم که شده، از رفتارهای ناپسند پرهیز می کنند.
وی افزود: در زمان بروز رفتارهای ناشایست، باید سخت ترین احکام صادر شود و این را بدانیم در قضاوت باید چشم ها را بست و تنها خدا را در نظر گرفت. اگر بخواهیم برای افزایش تاریخ ماندگاری خود و حفظ میزهای مدیریتی خود به شکل دیگری رفتار کنیم، قطعا باز هم شاهد بروز چنین اتفاقاتی خواهیم بود.
رییس اسبق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، گفت: بازهم تکرار می کنم چنانچه آدم های فوتبالی به راس این رشته ورزشی باز نگردند و افرادی که با رانت وارد این رشته شده اند کنار نروند؛ باز هم شرایط بدتر خواهد شد.
ورزشی **9118**انتهای پیام /*