یخ نوردی به رشته های ورزشی المپیک 2024 اضافه می شودبه گزارش ایرنا فریتز فریلند، شامگاه شنبه درحاشیه اجلاس جهانی فدراسیون های کوهنوردی جهان که به میزبانی شیراز برگزارشد، درجمع خبرنگاران بیان داشت: در حاشیه المپیک زمستانی 2014 سوچی که در روسیه برگزار شد، ورزش یخ نوردی به صورت نمایشی انجام و فیلم هایی که از این رویداد در دنیا منتشر شد، بازخورد بسیار خوبی داشت.
وی بیان کرد: به دلیل استقبالی که از این فیلم ها شد و پیگیرهایی که در این زمینه صورت گرفت، مقرر شد پس از چند دوره که ورزش یخ نوردی در قالب نمایشی برگزارگردید، این رشته به بازی های المپیک اضافه شود.
رئیس فدراسیون جهانی کوهنوردی، حضور ایران را در رویدادهای جهانی این فدراسیون خوب توصیف کرد و افزود: از فدراسیون های تمام کشورها نیز می خواهیم که در رویدادهای بین المللی رشته های شامل کوهنوردی، صخره نوردی و یخ نوردی حضوری فعال داشته باشند.
فریلند، در بخش دیگری از سخنان خود به مباحث مطرح شده در این دوره از اجلاس اشاره و بیان کرد: بحث ایمنی، پاک بودن محیط های کوهنوردی و قله ها و همچنین حفاظت از محیط زیست از جمله این مباحث بود.
وی، به وجود مکان های بسیار زیبا در ایران برای کوهنوردی اشاره و از نحوه میزبانی شیراز در این دوره از اجلاس جهانی فدراسیون های کوهنوردی، ابراز رضایت کرد.
دراجلاس جهانی فدراسیون های کوهنوردی جهان که از بیست و هفتم تا سی ام مهرماه جاری به میزبانی شیراز برگزار شد، 100نفر از مدیران فدراسیون های کوهنوردی 35 کشور شامل ایران، سوئیس، فرانسه، لهستان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، پرتغال، صربستان، انگلستان، مجارستان، کانادا، چک، کراواسی، بوسنی، آلبانی، قرقیزستان، هندوستان، ژاپن، کره جنوبی، چین، تایوان، ترکیه، مالزی، نپال، مغولستان، آفریقای جنوبی، هنگ کنگ، قزاقستان، جمهوری آذربایجان، روسیه، اسلونی، افغانستان، مغرب و قبرس حضور داشتند.
9873 /6118 /2027
خبرنگار:محمدامین افشارپور ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازیانتهای پیام /*