خانه / Uncategorized / رقابت 141 کشور جهان در یونیورسیاد دانشجویی جهان

رقابت 141 کشور جهان در یونیورسیاد دانشجویی جهاناگر چه طرح و اجرای اولیه این رویداد ورزشی قدمتی بالای 90سال دارد، اما آنچه با عنوان یونیورسیاد دانشجویان امروزه شناخته می شود حاصل توافق های فدراسیون بین المللی ورزش دانشگاهی و اتحادیه جهانی دانشجویان در سال 1957میلادی در تورین ایتالیا است و تا امروز 28 دوره این رقابت ها برگزا شده است.
در این رهگذر دانشجویان ایران نخستین بار سال 2005 در بیست و سومین دوره این رقابت ها به میزبانی ازمیر ترکیه شرکت کردند و با کسب دو طلا، 6 نقره و چهار برنز در رشته های کشتی آزاد و فرنگی و تکواندو جایگاه نوزدهم را به خود اختصاص دادند.
ایران پس از آن در پنج دوره دیگر یونیورسیاد شرکت کرد. سال 2007 در یونیورسیاد بانکوک با چهار طلا ، یک نقره و چهار برنز هفت پله صعود را تجربه و به جایگاه سیزدهم رسید . دو سال بعد در یونیورسیاد 2009 بلگراد با پنج طلا ، دو نقره و یک برنز و دو پله صعود در جمع 145کشور یازدهم شد .
بدین ترتیب کاروان دانشجویان ایران سال 2011 و برای چهارمین تجربه خود راهی شنزن چین شد و درحالی که انتظار می رفت این تیم جایگاهی تک رقمی کسب کند در کمال ناباوری با 22 پله سقوط در جایگاه سی و سومی جهان ایستاد.
ایران در بیست و هفتمین دوره یونیورسیاد دانشجویی فقط در سه رشته دوومیدانی، کشتی آزاد و فرنگی و وزنه برداری شرکت کرده بود و توانست یک مدال طلا ، پنج نقره و سه برنز کسب کند و در بیست و هشتمین دوره یونیورسیاد دانشجویان جهان در گوانگجو کره جنوبی با کسب هفت طلا ، 2 نقره و 6 برنز عنوان نهمی جهان را کسب کرد. این نخستین جایگاه تک رقمی برای کاروان ایران بود.
در حال حاضر کاروان دانشجویان ایران با 62 ورزشکار شامل 18 دختر و 44 پسر در بیست و نهمین دوره یونیورسیاد ورزشی دانشجویان در تایپه پایتخت تایوان شرکت کرده و مسئولان کاروان امیدوارند این دانشجویان ضمن تلاش برای حفظ جایگاه قبلی با تمام قدرت و غیرت برای ارتقا این جایگاه اهتمام کنند.
بیش از هفت هزار و 700 دانشجو از 141 کشور مختلف برای برگزاری این مسابقات به تایپه سفر کرده اند.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**9250**1828
خبرنگار:خدیجه روزبهانی انتشاردهنده:علی خورسندیانتهای پیام /*


درباره gohari