خانه / Uncategorized / آرمان کوهنورد شیرازی، فتح قله مانسلو در رشته کوه هیمالیاست

آرمان کوهنورد شیرازی، فتح قله مانسلو در رشته کوه هیمالیاستاین کوهنورد شیرازی یکشنبه در گفت و گو با ایرنا هدف خود را چنین بیان کرد:‌می خواهیم با فتح قله هشت هزار و 163 متری مانسلو نام استان فارس را برای نخستین بار در هیمالیا به ثبت برسانیم .
شهپری که به اتفاق میلاد کشاورزی دیگر کوهنورد شیرازی، چهارشنبه هشتم شهریورماه سال 96 ایران را به مقصد کشور نپال ترک خواهد کرد ابزار امیدواری کرد با توکل به خداوند متعال و دعای خیر مردم این قله سخت و خطرناک را فتح کند و پرچم پرافتخار کشورمان را با نام استان فارس بر بلندای بام جهان به اهتزاز درآورد.
صعود به این قله 45 روز طول خواهد کشید و این صعود با حمایت هیات کوهنوردی فارس صورت می گیرد ضمن اینکه مجوز صعود را فدراسیون کوهنوردی و شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان صادر کرده است.
این کوهنورد شیرازی گفت:‌ پیشتر قله آمادابلام به ارتفاع 6900 متر را در کشور نپال وقله موستاق آتا به ارتفاع 7500 متر در کشور چین فتح کرده ایم.
قله منسلو(manaslu) در منطقهٔ گورخا که بخشی ازسلسه کوهای هیمالیا در کشور نپال است قرار دارد.
این قله دارای خط الراس های طولانی، یخچال ها و چشم‌اندازهایی با شیب زیاد است.
اولین صعود به این قله در سال 1956 را گروهی از کوهنوردان کشور ژاپن و از مسیر شمال شرقی صورت دادند..
در سال 1972 تعداد 15 کوهنورد کشور کره در ارتفاع هشت هزارو 22 متری بر اثر سقوط بهمنی سهمگین جانشان را از دست دادند و این حادثه بعنوان یکی از فجایع هیمالیا بشمار می‌رود.
خبرنگار:‌حمیدرضا خلیقی ** انتشاردهنده:‌غلامرضا مالک زاده
7368 /1876انتهای پیام /*


درباره gohari