خانه / Uncategorized / سکوت معنادار کمیته ملی المپیک درباره اساسنامه جدید و جلسه مجمع

سکوت معنادار کمیته ملی المپیک درباره اساسنامه جدید و جلسه مجمعطی دو سال گذشته کمیسیون مدیریت برنامه ریزی کمیته ملی المپیک، اساسنامه اصلاح شده خود را به هیات اجرایی تحویل داد و از آن زمان اساسنامه ایی را در اختیار گرفت که تاکنون نه تنها در این باره اطلاع رسانی دقیقی نشده است بلکه بدون توجه به ماده 36 که تاکید دارد «در صورت لزوم برای تغییر مواد اساسنامه، پیشنهادات در هیات اجرایی طرح و پس از بررسی و تصویب آن جهت تایید در مجمع عمومی کمیته طرح خواهد شد» ، اساسنامه برای تصویب به کمیته بین المللی المپیک ارسال شده است.
هرچند کمیته ملی المپیک مدعی است که پیش نویس اساسنامه مصوب هیات اجرایی با حضور معاونان وزارت ورزش و جوانان تهیه و تدوین و به کمیته بین المللی المپیک ارسال و تایید شده است، این در حالی است که گفته می شود اعضا از تغییرات این بند بی اطلاع بودند و در واقع کمیته ملی المپیک اساسنامه مدنظر خودرا و نه آنچه که در دوسال گذشته و در این جمع تدوین شده است، برای تایید به آی او سی ارسال کرده است.
اما براساس شنیده ها ایراد های وارد شده به اساسنامه جدید تنها به ماده 36 که در بالا به آن اشاره شد، ختم نمی شود و انتقادهای دیگری از سوی کارشناسان به این اساسنامه وارد است که عبارتند از:
یک- ایراد مربوط به بند’ پ ‘ و سایر بندهای ذیل ‘ماده پنج ‘ – مربوط به ترکیب اعضای مجمع است که می گوید: ‘رئیس و در صورت غیبت رئیس، نماینده هیات رئیسه هر فدراسیون ملی عضو فدراسیون های بین المللی که رشته یا رشته های ورزشی تحت پوشش آنها برمبنای آخرین تصمیمات کمیته بین المللی المپیک در برنامه بازیی های المپیک قرار می گیرند’، یکی از اعضای مجمع خواهد بود
معنی این بند این است که ‘رئیس فدراسیون می تواند در مجمع شرکت کند یا نماینده هیات رئیسه که باید منتخب مجمع باشد ‘ که با این شرایط اگر رئیس فدراسیون در شرایط اضطرار یا غیرقابل پیش بینی نتواند در مجمع کمیته حضور یابد باید بلافاصله در فدراسیون مربوط مجمع فوق العاده تشکیل شود! این یعنی محدود شدن اختیارات رئیسان فدراسیون که خود از اعضای اصلی مجمع کمیته ملی المپیک به شمار می روند.
دو- از دیگر ایرادهای اساسی مطرح به اساسنامه جدید ماده 13 مربوط به حذف خزانه دار و اضافه شدن آن به اختیارات رئیس کمیته ملی المپیک است .بدان مفهوم که ‘خزانه دار استقلال نخواهد داشت و یک کارمند تحت امر رئیس بیش نخواهد بود ‘.
این در حالی است که در اساسنامه فعلی و در ماده 14 ترکیب هیات اجرایی آمده است: این هیات متشکل از11 نفر است که پنج نفر از آنان، اعضای هیات رئیسه (رئیس، دو نایب رئیس، دبیرکل و خزانه دار) بوده و6عضو دیگر،رئیسان فدراسیون های ملی هستند که رشته یا رشته های ورزشی تحت پوشش آنها در برنامه بازی های المپیک قرار می گیرند.
سه – دیگر ایراد مربوط به اساسنامه جدید، حذف نام رئیس کمیته ملی پارالمپیک و یا نماینده وی در ترکیب مجمع عمومی است. بنابراین این کمیته نماینده‌ای در مجمع عمومی نخواهد داشت و از حق رأی محروم خواهد بود.
البته شنیده شده این بند در پی انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از المپیک ،حذف شده است.
اما از سوی دیگر این پرسش مطرح می شود که چرا باید روند اصلاح اساسنامه در هیات اجرایی کمیته المپیک 2 سال طول بکشد و پس از یک پروسه طولانی با تصویب آی او سی به هیات دولت ارسال شود که این موضوع می تواند در روند آماده سازی تیم های ورزشی برای حضور در رقابت های پیش رو از جمله بازی های آسیایی 2018 جاکارتا تاثیرمنفی بگذارد و برگزاری مجامع فدراسیون ها را دچار مشکل کند.
موضع گیری های جهت دار کمیته ملی المپیک در شتاب برای تصویب این اساسنامه درسال منتهی به برگزاری انتخابات و سکوت معنادار برای پاسخ به ابهامات قابل تامل بوده و شنیده ها حکایت از آن دارد که روند اطاله بررسی این اساسنامه برای اجرایی شدن نیاز به مصوبه مجمع کمیته ملی المپیک دارد که درصورت تشکیل مجمع فوق العاده خیلی از بندهای اساسنامه جدید تغییر خواهد کرد و تا به تایید مجمع نرسد جنبه اجرایی به خود نخواهد گرفت.
هر چند اصلاح این اساسنامه و پیگیری های لازم در این زمینه یکی از وظایف کمیته المپیک به شمار می رود اما پیگیری مطالبات فدراسیون ها در آماده سازی تیم ها در کمتر از یکسال مانده به بازی های آسیایی2018 از دیگر فعالیت مواردی است که این کمیته باید آن را مد نظر قرار دهد.
براساس اعلام فدراسیون های ورزشی تاکنون تنها 10درصد از بودجه تخصیصی سال96 کمیته ملی المپیک به فدراسیون ها تخصیص یافته است که این وضعیت آنها را برای آماده سازی بهتر تیمهای ورزشی برای حضوری موفق در بازیهای آسیایی 2018 اندونزی، در شرایط نامطلوبی قرار می دهد.
حال با تصویب پیش نویس اساسنامه کمیته ملی المپیک از سوی آی او سی در21مردادماه امسال و حذف دو بند مهم در این اساسنامه در کمتر از 5 ماه مانده به انتخابات و سیاست سکوت ادامه دار این کمیته، شاهد انتشار اخبار ضد و نقیضی در چند ماه اخیر درخصوص اساسنامه جدید کمیته المپیک و زمان برگزاری مجمع انتخاباتی آن بوده ایم و این درحالی است که تلاش ها برای دریافت پاسخ به این سوالات از سوی رئیس و یا اعضای هیات اجرایی همچنان بی نتیجه بوده و در واقع کسی در کمیته ملی المپیک پاسخگو نیست.
ورزشی**9250** 1701انتهای پیام /*


درباره gohari