خانه / Uncategorized / تقاضای حمایت ملی پوش اسنوکر ایران از ورزش های بیلیاردی

تقاضای حمایت ملی پوش اسنوکر ایران از ورزش های بیلیاردیواحدی در رقابت های جهانی اسنوکر که مردادماه امسال در شهر «روکلاو» لهستان برگزار شد، به رغم فشردگی مسابقات و حضور بازیکنانی با رنکینگ چهارم و یازدهم جهان مقام سومی و مدال برنز این مسابقات را از آن خود کرد.
وی که طلای جهانی سال 2016 را نیز در کارنامه دارد، روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: در رقابت های جهانی لهستان 16 اسنوکر باز حرفه ای دنیا که طلای جهانی را در کارنامه داشتند، به مصاف هم رفتند.
وی گفت: در حقیقت این رقابت ها المپیک بازی های غیر المپیکی بود و رشته هایی که در المپیک حضور ندارند در این مسابقات در کنار یکدیگر برای ورزشکاران فضای رقابتی را ایجاد کردند.
بازیهای جهانی (world games) مختص رشته های ورزشی غیر المپیکی است که از سال 1981 هر چهار سال یکبار برگزار می شود و تیم ایران در دور گذشته این مسابقات که به میزبانی کلمبیا برگزار شد، در رشته ورزشی «جوجیتسو» و توسط «مسعود جلیلوند» و «محسن حمیدی» صاحب یک مدال نقره و یک مدال برنز شد.
بازیهای جهانی 2017 لهستان نیز 29 تیر تا نهم مردادماه سال جاری با حضور بیش از چهار هزار ورزشکار از یکصد کشور و در 31 رشته ورزشی برگزار شد.
واحدی افزود: رقابت های اسنوکر لهستان، مقدماتی حضور در رقابت های آزاد اسنوکر هند و اسنوکربزرگان اروپا(European Masters) بود که با شکست چهار بر یک «ویلیامز» که رنکینگ 17 جهان را دارد جواز حضور در رقابت های هند را کسب کردم. همچنین با غلبه بر «مایک دان» که رنکینگ 43 جهان را در اختیار دارد، به رقابت های مسترز اروپا راه یافتم.
وی ادامه داد: امروز شنبه برای حضور در رقابت های اسنوکر شش توپ حرفه ای های جهان عازم تایلند خواهم شد که سهمیه این مسابقات را در رقابت های قهرمانی جهان کسب کردم. بعد از این مسابقات برای حضور در مسابقات 15 توپ انفرادی به هند می روم.
رقاب های اسنوکربازان حرفه ای جهان در تایلند 13 تا 18 شهریور ماه و مسابقات هند نیز 21 تا 25 شهریور ماه برگزار می شود.
واحدی گفت: در ادامه نیز در مسابقات داخل سالن آسیا که 26 شهریورماه در عشق آباد آغاز می شود حضور خواهم داشت و پس از آن نیز برای شرکت در رقابت های اسنوکر بزرگان اروپا(European Masters) که 31 شهریورماه در بلژیک آغاز می شود، در صورت صادر شدن روادید به مصاف حریفان می روم.
واحدی با اشاره به اینکه سفارت بلژیک هنوز روادید وی را برای این رقابت های مهم صادر نکرده است، گفت: برای ثبت نام در رقابت های مسترز اروپا به میزبانی بلژیک وقت خیلی کمی وجود دارد در حالی که هنوز روادید کشور بلژیک را ندارم و از دست دادن حضور در این مسابقات قطعا برای اعتبار ایران نیز تبعات منفی خواهد داشت.
ملی پوش تیم ملی اسنوکر ایران با تاکید بر اینکه باید فدراسیون پیگیر گرفتن روادید برای بازیکن باشد، اظهار داشت: فعلا از طرف فدراسیون برای بر طرف کردن این مشکل خبری نیست. البته به ریاست فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس آقای «هاشم اسکندری» اطلاع دادم و امیدوارم در این خصوص اقدام شود.
واحدی تصریح کرد: برای مطرح شدن اسنوکر ایران در جهان، تنها من و «حسین وفایی» که موفق به پیوستن در جمع حرفه ای های دنیا شدیم، امکان معرفی اسنوکر ایران را داریم. این در حالی است که هم اکنون رنکینگ 108 دنیا را در بین 128 اسنوکر حرفه ای جهان در اختیار دارم. از طرفی تنها دو سال فرصت دارم تا جایگاه خود را به 64 برسانم و اگر در طول این مدت مسابقه ای را از دست بدهم در دو سال آینده جزء بازیکنان حرفه ای نخواهم بود و به دسته آماتورها سقوط می کنم.
وی تصریح کرد: به همین منظور حضور در رقابت های بزرگان اروپا برای حفظ جایگاه در جمع حرفه ای های دنیا اهمیت زیادی دارد که البته فعلا برای گرفتن روادید آن دچار مشکل هستیم. همچنین با توجه به اینکه روادید کشورهای اروپایی به سختی داده می شود، از مسوولان وزارت ورزش در این مقطع حداقل درخواستی که دارم، پیگیری برای دادن روادید دو ساله اروپا است. زیرا در صورت دریافت این ویزا به جای تمرکز برای اخذ روادید بر روی رقابت ها و تمرینات متمرکز خواهیم شد.
وی درپاسخ به این سوال که با توجه به اینکه به جمع حرفه ای های این رشته پیوسته است، آیا فدراسیون جهانی بیلیارد و اسنوکر هزینه های آن ها را تقبل می کند یا خیر؟ اظهار داشت: تنها زمانی که ورزشکار موفق به کسب پیروزی در رقابت های بین المللی و جهانی شود، فدراسیون جهانی حاضر به پرداخت مبلغی خواهد بود و من نیز با برتری مقابل حریفان درصدی از هزینه های خود را جبران کردم. ولی هیچگونه پاداشی از فدراسیون یا وزارت ورزش نگرفتم.
وی درباره آمادگی لازم برای حضور در رقابت های داخل سالن آسیا گفت: پیش از مسابقات داخل سالن در دو رقابت مهم جهانی شرکت می کنم که سبب افزایش آمادگی در رقابت های ترکمنستان می شود.
واحدی درباره تاثیر حضور مربیان خارجی در ایران برای رشته های بیلیاردی تاکید کرد: در تمام دنیا معمولا یک مربی از کشوری دیگر هدایت ملی پوشان را برعهده دارد تا صحبت های وی مورد قبول قرار گیرد. از طرفی ملی پوشان ایران نیز از مربیان خارجی حرف شنوی بهتری دارند.
وی تصریح کرد: «یوهان رویسینگ» هلندی نیز با حضور در ایران سطح ملی پوشان پاکت بیلیارد را ارتقا داد و وقتی ملی پوشان با بازیکنان خارجی مسابقه می دهند، در رشد و ارتقاء دانش و سطح بازی آنها تاثیر زیادی دارد.
«یوهان رویسینگ» سرمربی هلندی تیم ملی پاکت بیلیارد روسیه چندی پیش به همراه بازیکن ملی پوش این کشور به ایران آمد و ضمن آموزش به بازیکنان تیم ملی پاکت بیلیارد ایران دیدارهای دوستانه ای نیز برگزار کرد.
ملی پوش تیم اسنوکر ایران در خصوص اینکه آیا نیاز به حضور سرمربی خارجی در تیم های ملی بیلیارد وجود دارد یا خیر؟ گفت: برای موفقیت تیم های بیلیارد باید تمرکز سرمربی تنها به این موضوع باشد. در حالی که «کامران شهلا» سرمربی تیم های بیلیاردی ایران به رغم اینکه فردی آگاه است، درگیر چندین کار به صورت موازی است که زمان کافی برای هر کدام از آنها ندارد. به عبارتی وقتی سرمربی تمام زمان خود را فقط برای اسنوکر، پاکت بیلیارد یا رشته های دیگر بگذارد، درصد موفقیت بازیکنان نیز افزایش می یابد.
وی تصریح کرد: البته اگر فدراسیون بودجه کافی برای این موضوع داشته باشد جذب سرمربی خارجی در ارتقاء کیفیت بازیکنان تاثیر زیادی دارد. ولی از آنجا که بودجه فدراسیون محدود است، قطعا نمی تواند برای این موضوع هزینه کند.
واحدی با گله مندی از اینکه هنوز فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس جوایز موفقیت وی را در رقابت های جهانی کیش که به میزبانی ایران برگزار شد، پرداخت نکرده است، گفت: به رغم کسب مقام سومی در رقابت های جهانی اسنوکر که به میزبانی لهستان برگزار شد، هیچ پاداشی از فدراسیون به دلیل نبود نقدینگی دریافت نکردم.
ملی پوش اسنوکر ایران با تاکید بر اینکه در تمام مسابقات با هزینه شخصی شرکت می کند، بیان داشت: در سه رقابت برون مرزی 80 میلیون ریال تنها برای بلیت هواپیما پرداخت کردم. هر چند که نزدیک به 15 سال است از فدراسیون و وزارت ورزش و جوانان درخواست حمایت و توجه داشتم که هنوز این اتفاق رخ نداده است. زیرا فدراسیون و وزارت ورزش و جوانان مدعی است وقتی بازیکن اسنوکر حرفه ای می شود، باید هزینه هایش را خودش تامین کند. در حالی که وقتی بازیکنی حرفه ای می شود به دلیل تعدد رقابت های و مسابقات بیشتر نیاز به کمک و حمایت دارد.
وی در خصوص اینکه ورزش های بیلیاردی چه مقدار در ایران رشد داشته است؟ خاطر نشان کرد: نمی توانم مقدار رشد اسنوکر و رشته های بیلیاردی را در ایران با ذکر رقم بگویم. ولی آنقدر این رشد زیاد بوده است که هم اکنون هشت بازیکن اسنوکر ایران قابلیت کسب قهرمانی جهان را دارند.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید
ورزشی**9029**1368
مصاحبه کننده: محمد مهدی موذن**انتشار: خیراله شفیعیانتهای پیام /*


درباره gohari